nauka techniki        podstawy asekuracji        trening dla początkujących        trening dla zaawansowanych        o mnie        oferta
trening dla początkujących:
Chwytotablicę uznaje się za przyrząd dla zaawansowanych wspinaczy, jednak myślę, że jest ona najbezpieczniejszym treningiem siły palców dla ludzi o krótkim stażu wspinaczkowym - bezpieczniejszym niż campus lub popularne ściskacze. Pomimo tego pamiętaj, by nie trenować na niej, jeśli czujesz ból w palcach. Nie polecam dwóch treningów obciążających palce pod rząd.

Ze względu na małe wymiary i łatwość montażu, chwytotablica może stanowić dobre uzupełnienie treningu w przypadku, gdy w Twojej okolicy nie ma ściany wspinaczkowej lub jesteś chwilowo bardzo zapracowany. Poniżej znajdziesz 2 przykładowe treningi - na siłę palców i wytrzymałość przedramion dla kogoś, kto wspina się około roku i robi VI OS, natomiast jest silny jak na swój poziom na drążku. Zmodyfikuj trening, by dostosować do swojego poziomu lub odezwij się, bym rozpisał Ci trening indywidualny.

trening siły
Zacznij od rozgrzewki: krążenie ramion, krążenie łokci i nadgarstków; rozgrzanie palców, pompki, podciąganie z podparciem nogi po 5 razy i przywisy na chwytach, od dużych do małych. Musisz znaleźć chwyt, na którym jesteś w stanie zawisnąć maksymalnie 10 sekund na dwóch rękach. Poszukiwania to dobra rozgrzewka - zacznij od największych chwytów na Twojej chwytotablicy.

główna część treningu:
przywisasz na wybranych chwytach na 5 sekund, odpoczywasz 5 sekund.           x10
Następnie zrób 3-5 minut przerwy, do wyrestowania. Taki cykl powtarzasz 4 razy.
W przerwie warto potrenować prostowniki palców. Zapobiega to kontuzjom, np.: prostujesz palce pod oporem tworzonym drugą dłonią.


trening wytrzymałości siłowej
Rozgrzej się w podobny sposób, znów znajdując chwyt, na którym jesteś w stanie zawisnąć około 10 sekund. Powinieneś więcej podciągać się na drążku.

Podciągnij się 3 razy na wybranych chwytach, po czym opuść na kilka sekund ręce (możesz się zamagnezjować) x3

2 minuty przerwy. Taki cykl powtórz 10 razy.

Ładuj!